{mosimage}Στη τελετή  λήξης και απονομής των βραβείων του 2ου  CRASHFEST  που έγινε στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, τελετάρχης ήταν ο Λάκης Λαζόπουλος –ο οποίος προσφέρθηκε αφιλοκερδώς  να παρουσιάσει την εκδήλωση. Τα βραβεία απένειμαν ο πρόεδρος του Τμήματος Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. κ.Απόστολος Βέττας, η διευθύντρια της Διεύθυνσης Κινηματογραφίας και Οπτικοακουστικών Μέσων του Υπουργείου Πολιτισμού κα. Δήμητρα Αργυρού, ο Πρύτανης του Α.Π.Θ. κ. Αναστάσιος Μάνθος, ο Αντιδήμαρχος Νεολαίας και Πολιτισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης κ. Βασίλης Γάκης, ο διευθύνων σύμβουλος της Δ.Ε.Θ. και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Φ.Κ.Θ. κ. Νίκος Κασιμάτης,  ο γενικός  γραμματέας της Ε.Σ.Η.Ε.Μ.Θ. κ.Ηλίας Κουτσούκος, η κα. Ζηκα- Τσεμελεγκου, μέλος της διοικούσας επιτροπής της ΕΡΤ 3 , ο κ. Σταύρος Καπελιώτης από το Ι.Ε.Κ. Ακμή, ο παραγωγός και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ε.Κ.Κ. κ. Βασίλης Λεοντιάδης, ο διευθυντής φωτογραφίας και μέλος της Ε.Τ.Ε.Κ.Τ.  κ. Χρήστος Αλεξανδρής και ο σεναριογράφος και  μέλος της Ένωσης Ελλήνων Σεναριογράφων κ. Νίκος Φαρούπος.



1. ΒΡΑΒΕΙΑ
Διαγωνιστικού Τμήματος

H  Κριτική Επιτροπή του 2ου Crashfest που απαρτίζουν οι:
ΑΙΟΛΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ, συνθέτης
ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ , διευθυντής φωτογραφίας
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΥΡΑ , σκηνοθέτις
ΓΚΑΣΤΙΝ ΜΑΡΚΟΣ, σκηνοθέτης
ΚΟΥΤΣΟΥΚΟΣ ΗΛΙΑΣ, συγγραφέας
ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ, σεναριογράφος
ΤΕΛΛΟΣ ΦΙΛΗΣ, Seven Video Νet
ΤΣΙΝΙΚΑΣ ΝΙΚΟΣ, καθηγητής Αρχιτεκτονικής του Α.Π.Θ.
απένειμε τα εξής βραβεία:

Το Βραβείο Καλύτερης Ταινίας της Διοργάνωσης απονέμεται στην ταινία Χρύσα του Αδριανού Χαλίλ.


Το Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας απονέμεται στην ταινία I Mooned Around της Ολίβια Τφαρντόβσκα


Το Βραβείο Καλύτερης Πειραματικής Ταινίας απονέμεται στην ταινία Ετερόχρονα θραύσματα του Γιάννη Μαζαράκη


To Βραβείο Καλύτερου Animation απονέμεται στην ταινία TrashLife του Philipp Halfmann


To Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ απονέμεται στην ταινία Παραδοσιακοί τρόποι άρδευσης στο χωριό Στρώμη
του Νίκου Σφακιανάκη

Το Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας  απονέμεται στην Αλεξία Χατζηαγοράκη για την ερμηνεία της στην ταινία
Drama/14min. του Παύλου Σηφάκη


Το Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου απονέμεται στην ταινία Das Mafiahuhn των  Gottfried Mentor & Roland Petrizza                  
Το Βραβείο Καλύτερης Φωτογραφίας απονέμεται στην ταινία Is 1 Minute One Minute?των Γιώργου Κολιού & Γιώργου Αρβανίτη για την φωτογραφία του Δημήτρη Καμπερίδη

Το Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ απονέμεται στην ταινία K Jonas Hofmann.

Το Βραβείο Καλύτερης Ηχητικής Μπάντας απονέμεται στην ταινία Black Tie του Πάρη Πατσουρίδη


Το Βραβείο Καλύτερης Σκηνογραφικής Επιμέλειας απονέμεται στην ταινία Get Lost του Γιάννη Κολόζη

Το Βραβείο Κοινού απονέμεται στην ταινία Η αρχή του τελους του Παναγιώτη Κουντουρά

Επίσης η Κριτική Επιτροπή τίμησε με  Ειδικές Μνείες τις ταινίες

Μια μέρα του Συνοδινού Μοσχίδη
Η «Άλλη» του Γιάννη Κοτρώτσιου (Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη)
Ο πόλεμος των ζώων της Άννας Βάσωφ
Μετανάστες της διπλανής πόρτας της Χαράς Οικονόμου
Τhe Fly Movie των  Πέτρου Πετρίδη & Θέμη Μπενετάτου

2. Βραβεία Διαγωνισμού Συγγραφής Σεναρίου

Σ’ αυτή την  καινούρια εκδήλωση που προσθέσαμε φέτος στο πρόγραμμά μας, με την υποβολή σεναρίων διάρκειας μέχρι 10΄ λεπτών, από τα 18 σενάρια που υποβλήθηκαν προκρίθηκαν τα 6, τα οποία υποστηρίχτηκαν από τους δημιουργούς τους στα γραφεία της Ε.Σ.Η.Ε.Μ.Θ. ενώπιον τριμελούς επιτροπής που αποτελούνταν από τους σεναριογράφους κ.κ. Σπηλιόπουλο Βασίλη και Φαρούπο Νίκο και από τον παραγωγο κ. Βασίλη Λεοντιάδη. Μετά από εκτενή συζήτηση βραβεύτηκαν τα εξής δύο: ΄΄Αποχαιρετισμός στα όπλα΄΄ της Νάνσυ Σπετσιώτη και ΄΄36΄΄ της Μαριάννας Βουγά